AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do zapoznania się z naszą nową ofertą wakacyjną - Zapraszamy do zabawy
PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

 

Kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich koło Ostrowca Świętokrzyskiego
 

Krzemionki Opatowskie to zespół kopalń krzemienia pasiastego, sprzed ponad 3500 lat (jak podają źródła były czynne przez znaczną część neolitu i w epoce brążu tj. 3900-1600 p.n.e.). Obecnie miejsce to pełni rolę rezerwatu archeologicznego i przyrodniczego. Posiada również statut Pomnika Historii. Krzemień występuje w postaci bulw zatopionych w skały wapienne. Aby móc je wydobywać, ludzie drążyli niskie i kręte korytarze.  Z wydobytego kamienia wytwarzano m.in. gładzone siekiery.

 

Do zwiedzania udostępniono kilka na 3 tysiące szybów, o łącznej długości korytarzy 110 m. Jest to najlepiej zachowany przykład takich kopalni w Europie. Obok kopalni została odtworzona wioska neolityczna sprzed 5000 lat.

 
W Krzemionkach Opatowskich można zwiedzać:

  • Podziemną traęa turystyczną, która przedstawia wnętrza neolitycznych kopalń, rekonstrukcję obozowiska górników i pracowni kamieniarskich, zadaszenie szybu górniczego sprzed 5000 lat
  • Wystawy: "Górnictwo krzemienia w neolicie", "Osadnictwo górników epoki kamienia"
  • Wioskę neolityczną o pow. 1,5 ha. 
 


Zwiedzanie obywa się tylko z przewodnikiem. Wejścia dla turystów indywidualnych od 1 maja do 30 września co pół godziny, w pozostałych miesiącach o pełnych godzinach. Ostatnie zwiedzanie odpowiednio na pół lub godzinę przed zamknięciem Muzeum.

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________________

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Krzemionki Opatowskie w  Górach Świętokrzyskich


 

Facebook

Dolina Psarki

Reklama

Valid XHTML 1.0 Transitional CSS ist valide!